امنیت اطلاعات در دنیا و تاثیر آن در زندگی

دسته : آموزش ایمن سازی

نویسنده :

امروزه بدون اغراق همه‌ی کارها وابسته با سامانه‌های دیجیتال است، زیرساخت‌های حساس، برق، آب و سامانه‌های تولید انرژی، زیرساخت‌های اطلاعاتی حساس، و از همه مهم‌تر اینترنت و سامانه‌های کنترل صنعتی و اسکادا که همه چیز را از تأسیسات هسته‌ای تا پخش شیر در کارخانجات مواد‌غذایی مدیریت می‌کنند، همه و همه به این سامانه‌ها وابسته هستند.
حتی گروهک های تروریستی نیز به منظور ایجاد رعب و وحشت، دیگر از روش های نوین و سرویس ها و شبکه های اجتماعی اینترنتی استفاده می کنند. بدین ترتیب می توان گفت آینده امنیت سایبری و اینترنت بسیار خطرناک‌تر از چیزی است که پیشتر تصور می شد.
هکرها و مجرمان اینترنتی هر روزه به حساب های کاربری اشخاص و سازمان های مختلفی در سراسر جهان حمله می کنند و اطلاعات محرمانه و شخصی بسیاری را به سرقت می برند و از آنها برای منافع خود سوءاستفاده می کنند.
با همه این تفاسیر، باید گفت که زندگی خصوصی ما بهمراه اطلاعات شخصی مان همه با مساله امنیت سایبری گره خورده و عجین شده است و این امر سبب پیچیدگی و افزایش آسیب پذیری اطلاعات ما شده است.
در جهان دیجیتالی امروز با همه توضیحات بیان شده، می‌توان یک کشور را بدون یک حمله نظامی فلج کرد و به انزوا کشاند، می‌توان به راحتی با برنامه‌ی متوقف کردن سامانه‌های اسکادا، و یا با دست‌کاری پایگاه‌های داده‌ی بانکی یک کشور را دچار اختلالات بحرانی کرد و نکته این است که در دنیای امروز هیچ کشوری یک جزیره نیست و حمله سایبری علیه یک کشور، منجر به فاجعه‌ی جهانی خواهد شد.

در تمامی حملات سایبری و هک هایی که امروزه رخ می دهد، باید بدنبال یک انگیزه بود که انگیزه مالی تنها یکی از آنهاست. همانطور که در بالا خاطرنشان کردیم، بسیاری از حملات سایبری با هدف سرقت اطلاعات امنیتی و محرمانه کشورهای مختلف و آسیب رساندن به آنها صورت می پذیرد. بعنوان مثال، استاکس‌نت که در سال ۲۰۱۰ کشف شد، نخستین نمونه علنی و بارز جنگ سایبری بود که هشت سال پیش کارشناسان امنیت سایبری این بدافزار را شناسایی کردند که تاسیسات هسته‌ای ایران را هدف قرار داده بود, ویروس استاکس نت یک بدافزار غیر معمول بود که باعث نابودی فیزیکی بخشی از تاسیسات هسته‌ای ایران شد. این ویروس کنترلگرهای صنعتی سانتریفیوژهای تاسیسات هسته‌ای نطنز را هدف قرار داد و تقریبا ۲۰ درصد آنها را از کار انداخت.
در بسیاری از حملات سایبری، حتی هکری هم وجود ندارد بلکه روبات های هک کننده وظیفه حمله کردن و سرقت اطلاعات را بر عهده دارند و این امر موجب می شود شناسایی و ردیابی مجرمان سایبری در آینده کار بسیار دشوار و طاقت فرسایی شود. بسیاری از مجرمان سایبری بر این باورند که با بکارگیری این روش ردیابی و شناسایی آنها عملا امکان پذیر نخواهد بود.
دولت های بسیاری در سراسر جهان اکنون بدنبال مقابله با معضل حملات سایبری و بدافزارها هستند تا بتوانند امنیت اطلاعات سازمان ها و شهروندان خود را افزایش دهند.
تهدیدات سایبری هر روزه به سمت تکامل قدم بر میدارند یکی از مهمترین تهدیدات مربوط به سازمان ها , بحث باج افزارها می باشد که در طول سالهای اخیر حملات بدافزارها و باج افزارها به شدت رو به رشد و افزایش بوده است. در واقع، باج افزارها نوعی بدافزار هستند که به مجرمان اینترنتی این امکان را می‌دهند تا بتوانند از طریق کنترل از راه دور، اطلاعات رایانه شخص قربانی را قفل کنند به طوری که کاربر نتواند از اطلاعات ذخیره شده در رایانه ی خود استفاده کند، سپس یک پنجره روی رایانه شخص نمایان می شود و به او هشدار می دهد تا زمانی که هزینه ای پرداخته نشود، نمی تواند قفل فایل های رایانه اش را باز کرده و از آن استفاده کند.
آشنایی و جلوگیری از آسیب های دیجیتالی علاوه بر

یکی از مهم ترین چالش های آینده امنیت , افزایش IOT می باشد
منظور از IOT / Internet of Things ، به عنوان هر شیء متصل به اینترنت یا اتصال به شبکه می باشد که به سرعت رو به رشد می باشد
برای مثال :

• تلویزیون هوشمند
• ماشین های متصل به اینترنت
• دوربین های نظارتی
• برخی از دستگاهای پزشکی
• لوازم هوشمند خانه
• لوازم سلامتی (Fitness bands)

با توجه به نفوذ به هر یک از این سیستم فرد مهاجم می تواند به حداقل اطلاعاتی که در زیر اشاره شده دسترسی داشته باشد :

 

 

در حالی که اطلاعات و تکنولوژی بیولوژیکی در حال همه گیر شدن هستند این موضوع موجب نگرانی گسترده در خصوص امنیت و حریم شخصی افراد استفاده کننده نیز می‌شود. هکرها می توانند تکنولوژی را که موجبات راحتی را برای عموم فراهم کرده، علیه آن ها استفاده کنند. و نباید فراموش کنیم که با پیشرفت تکنولوژی، تکنیک های مورد استفاده مجرمان اینترنتی نیز بهبود می یابند.

همانطور که دولت چین بتازگی خبر از تشکیل یک ارتش امنیت سایبری داده است، لازم است تمامی کشورها عزم خود را برای مقابله با معضل حملات سایبری جزم کنند و به همین منظور باید با بکارگیری تمامی متخصصان و کارشناسان زبده خود، یک دیوار محکم به دورفضای امنیتی خود بکشند تا بدین وسیله امنیت سایبری و حفاظت اطلاعات خود و شهروندان خود را بالا ببرند تا آسیب ها و خسارات حاصله را به حداقل ممکن برسانند.

تیم امنیتی وبگارد به عنوان عضوی از محققین امنیتی تلاش می کند محیطی را فراهم کند تا با آموزش نکات امنیتی و مباحث امنیتی مجموعه شما را از این آسیب ها دور نگه دارد.